Проекти

Проект BG05SFPR001-3.001-0001-C01 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“

финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз

Основна цел на проекта: Развитие на уменията за професиите на настоящето и бъдещето. Предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение (ПОО), отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда.
Специфичните цели на проекта са:
- Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции;
- Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса;
- Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.
Основните дейности по проекта са:
Дейност 1 – Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни, по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.;
Дейност 2 – Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения;
Дейност 3 – Въвеждане на гъвкави пътеки, микро-квалификации и кредити в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива;
Дейност 4 – Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning);
Дейност 5 – Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО;
Дейност 6 – Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, Иновативна стратегия за интелигентна специализация;
Дейност 7 – Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели;
Дейност 8 – Допълнителни практики в реална работна среда;
Дейност 9 – Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители.


Бенефициент: Министерство на образованието и наука

Договор № BG05SFPR001-3.001-0001-C01

Финансиране: 70 000 000 лв. по Програма „Образование“ 2021-2027 г.

Период на изпълнение: от 25.05.2023 г. до 31.12.2027 г.

Реализирани дейности по проект BG05SFPR001-3.001-0001-C01 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“

Дейност 6: Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС
В рамките на дейността е предвидено провеждане на специализирани обучения за повишаване на квалификацията на учителите по професионална подготовка, за които се присъждат квалификационни кредити.
Целта на обученията е повишаване на дигиталните умения за създаване и използване на съвременни цифрови технологии, вкл. умения за интерактивни техники за преподаване и други умения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, иновационната стратегия за интелигентна специализация.
При изпълнение на дейността се спазват изискванията на Наредба № 15 от 2019 за статута, професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
Списък на допустимите обучения по дейността са свързани с:
- повишаване на дигиталните умения за създаване и използване на съвременни цифрови технологии, вкл. умения за интерактивни техники за преподаване и други умения:
- прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, Иновационната стратегия за интелигентна специализация.
Всеки учител по професионална подготовка за периода на изпълнение на проекта може да премине не повече от две обучения – по едно от двете теми (дигитални умения и/или създаване на дигитално съдържание и зелени умения, син растеж, Индустрия 5.0).

В периода от 7 до 8 декември 2024 г. група от осем педагогически специалисти от училището, преподаващи по професионална подготовка повишиха своите дигитални умения, като преминаха обучение на тема "Проектиране с AutoCAD - І част", воден от специалисти във факултет "Техника и технологии" - Ямбол към Тракийски университет Стара Загора.

Проектиране с AutoCAD

Дейност 9: Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители
При изпълнение на дейността бяха изработени информационни материали, представящи професиите с очакван недостиг на пазара на труда, по които се извършва обучение в ПГСД "Инж. Недьо Ранчев", Стара Загора.
Професионалната гимназия взе участие, в периода 7-8 май 2025 г., в Тринадесетата областна панорама на професионалното образование и кариерно ориентиране. Събитието бе организирано от Регионално управление на образованието – Стара Загора, съвместно с общините от област Стара Загора, в партньорство с Търговско-промишлената палата – Стара Загора, Стопанска камара – Стара Загора, Клуб на работодателя – Стара Загора, Международен младежки център – Стара Загора и Център за подкрепа на личностно развитие – Стара Загора.
В инициативата се включиха педагогически специалисти и ученици, които подредиха изложбен павилион, дефилираха и разпространиха информационни брошури и реклавни материали, показвайки най-интересното от обучението по професиите в училището. Тяхна основна цел бе да привлекат и мотивират учениците от VІІ клас и техните родители да направят своя осъзнат и информиран избор в областта на професионалното образование.
В тази мисия ни подкрепиха нашите партньори в професионалното обучение: "Средна гора" АД, "Напоителни системи" ЕАД и "Елина АД" ЕООД.

ХІІІ Областна панорама на професионалното образование

проект 2023-1-BG01-KA122-SCH-000131880 „Усвояване на ефективни стратегии, методологии и ИКТ инструменти за включване на всички ученици в образованието – InclusiveEDU“

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАЛОЖЕНИТЕ ДЕЙНОСТИ
в периода от 03.04.2024 г. до 17.04.2024 г.

За да изпълнят проектните дейности група от 10 педагогически специалисти от Професионална гимназия по строителство и дървообработване „Инж. Недьо Ранчев“ заминаха за Поругалия на 03.04.2024 г. и прекараха там две незабравими седмици.
Партниращите организации, EduPlus и Escola Secundaria Antonio Nobre, бяха организирали програма, наситена с възможности за обогатяване на професионалния опит и познания на българските педагогически специалисти, с информация за историята, културата и икономическия живот на португалците.

Пред ползвателите по проекта бяха представени степените на образование в Португалия и пътя, който е изминала образователната им система, за да се справи с липсата на мотивация за получаване на образование, с ранното отпадане от училище и с ниското ниво на функционална грамотност.
И двете страни споделиха трудностите, успехите и наложилите се добри практики. Португалските партньори описаха основните принципи на кариерно ориентиране и на работа за приобщаване на децата със специални образователни потребности. Португалските и българските специалисти обмениха опит в преодоляване на обучителните затруднения при осъществяване на общообразователната и на професионалната подготовка.

Посещенията на уникалните исторически центрове и паркове в Авейро, Порто, Брага и Гимараеш, на впечатляващите храмове във Фатима и Bom Jesus do Monte, на съвременните курорти на Атлантическия океан Vila de Condo и Povoa de Varzim дадоха възможност на българските гости да се запознаят с историята на страната, оставила отпечатък върху поминъка, нравите и културата на португалците.
С посещението на първата столица на Португалия -Гимараеш и хълма Самейро в Брага, направихме съпоставка с българското историческо минало и български исторически паметници, които споделихме с португалските ни домакини.
Мобилността в Португалия беше прекрасен повод на преподавателите от България да усъвършенстват чуждоезиковите си компетентности и да установят лични контакти с колеги от сходно училище.
*Брошура

Проект BG05SFPR001-1.001-0001 „УСПЕХ ЗА ТЕБ“, финансиран по програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз

На 27.01.2023 г. е подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“ между Министерството на образованието и науката (МОН) – конкретен бенефициент (КБ), и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – Управляващ орган.
Проектът се реализира по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
Срок на проекта – 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 година
Общ бюджет на проекта – 151 123 000 лева
Основната цел на проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати.

Специфичните цели на проекта са:
Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище;
Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви;
Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование;
Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.
Очаква се за целия период на изпълнение на проекта да бъдат подкрепени общо 96 279 ученици и техните родители, както и да бъдат проведени обучения за малко над 4000 учители и непедагогически персонал за работа с деца и ученици от уязвими групи.

В изпълнение на дейност 4 „Допълнителни обучения за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование“ през учебната 2023/2024 година са приключили дейността си следните групи:
1. Български език за подготовка за Национално външно оценяване на ученици от Х клас - две групи
2. Математика за подготовка за Национално външно оценяване на ученици от Х клас - две групи
3. Български език и литература за подготовка за държавни зрелостни изпити на ученици от ХІІ клас - 2 групи

В изпълнение на дейност 4 „Допълнителни обучения за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование“ през учебната 2024/2025 година се провеждат допълнителни обучения в следните групи:
1. Български език за подготовка за Национално външно оценяване на ученици от Х клас - две групи
2. Математика за подготовка за Национално външно оценяване на ученици от Х клас - две групи
3. Български език и литература за подготовка за държавни зрелостни изпити на ученици от ХІІ клас - 1 група

Програма „Еразъм+“

Проект № "Future for us“ № 2019-1-BG01-KA101-061740, съфинансиран от Програма "Еразъм+" на Европейския съюз ще се реализира в гр.Барселона, Испания. В него участват 10 учители от ПГСД“Инж.Недьо Ранчев“, гр.Стара Загора.

Проект BG05M20PO01 - 2.004 - 0004 "Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейноти, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) - ФАЗА 1

Приключил програмен период

Проект BG051PO001 - 3.3.07 - 0001 "Ученически практики"

Приключил програмен период

Проект BG051PO001 - 4.2.05 "Да направим училището привлекателно за младите хора"

Приключил програмен период

Проект BG05M2ОP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“

Приключил програмен период